بدون دیدگاه
دسته بندی: دسته‌بندی نشده

طب سوزنی دارای قدمت بسیار طولانی است. و از قرنها پیش در طب سنتی چینی جایگاه بسزایی داشته است. در علم جدید با تکیه بر تحقیقات و تکرار و بررسی نتایج، روزانه درمانهای جدید را به روشهای درمانی همیشگی اضافه می کنند. و این موارد می تواند هسته اولیه آن از درمانهای سنتی قدیمی باشد.

انواع طب سوزنی

طب سوزنی که در حال انجام است بر دو نوع می باشد.

نوع اول طب سوزنی سنتی که برگرفته از اصول و قوانین طب سنتی چینی است، انجام می شود.

نوع دوم که همان طب سوزنی مورد استفاده ما در این رشته تخصصی می باشد، طب سوزنی علمی یا اروپایی است که بر پایه تحقیقات و آزمایشهای متعدد و بررسی نتایج به دست آمده از آنها می باشد.

 

نقاط طب سوزنی

براساس طب سنتی چینی بدن دارای راههای مختلف (مسیرهای انرژی) و نقاط متعددی می باشد که هر کدام در زمینه بخشی از بدن فعالیت دارد و براساس این خطوط انجام میگیرد.

و اما در طب سنتی علمی براساس نقاط گرفتگی عضلات و نقاط دردناک و براساس علت ایجاد درد و نقاط عامل آن مناطق نیازمند طب سوزنی مشخص می شود.

نقاط طب سوزنی در تمام بدن وجود دارند از کاسه سر تا کف پا.

 

در درمان چه بیماریهایی میتوان از طب سوزنی اروپایی کمک گرفت؟

در کلام مختصر مواردی که اثبات شده است که طب سوزنی اروپایی(علمی) در درمان آنها مفید است، در وهله اول درمان دردهای اسکلتی عضلانی حاد و مزمن (دردهایی مثل کمر درد،درد گردن،زانو، شانه، لگن، مچ دست و پا و …) و گرفتگی ها و کشیدگی های عضلات می باشد.

موارد دیگری که می توان نتایج خوبی از درمان با سوزن مشاهده کرد، شامل سردردهای مزمن از قبیل میگرن و سردردهای تنشی می باشد. که با چندین جلسه مداوم طب سوزنی شدت دردها کاهش و فواصل بین حملات درد افزایش می یابد.

مورد دیگری که از طب سوزنی بعنوان درمان مکمل کمک گرفته میشود،در رژیم های کاهش وزن است. مواردی که در طول رژیم افراد دچار تثبیت وزنی شده و با وجود ادامه رژیم غذایی کاهش وزن مطلوب ندارند ، و همچنین افرادی که اشتهای آنها بسیار بالا و غیر قابل کنترل است، از طب سوزنی کمک گرفته میشود.

و البته طب سوزنی در موارد زیبایی هم کاربرد دارد.

 

نحوه انجام و مدت زمان طب سوزنی چگونه است؟

طب سوزنی توسط سوزنهای بسیار نازک و استریل و یکبار مصرف توسط پزشک انجام می پذیرد. عمق فرو رفتن سوزنها براساس علت درد و ناحیه مورد درمان متفاوت و بین نیم سانت تا 5 سانت می باشد.

برای گرفتن بهترین نتیجه از طب سوزنی باید در هفنه حداقل دو جلسه و حداکثر 3 جلسه انجام پذیرد.  و تعداد جلسات مورد نیاز با توجه به علت زمینه ای اغلب بین 5 تا 10 جلسه است. یکی از عوامل مهم در نتیجه مطلوب، انجام دادن آن در فواصل نزدیک به هم می باشد.

مدت زمانی که سوزن در محل می ماند حدود 10 تا 15 دقیقه است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید